pátek 21. října 2016

3. DEN - Cesta do města Alta

Úterý 6. září 2016
Kapitola třetí II. - STOPOVÁNÍ

V 7:00 mě vzbudil nepříjemný zvuk budíku. Dnes máme na programu prozkoumání hlavního města severu Tromso, které je také přezdíváno Paříží severu. Starosti mi však dělal Míra, který před 3 dny dorazil ze sluníčkové a teploučké České republiky a odmítal vylézt z vyhřátého spacáku. No popravdě jsem se mu moc nedivila, přeci jen bylo venku 5°C a v noci se vytvořila námraza. Tak jsem se začala pomalu balit sama, a co chvíli do něj šťouchala, aby koukal také vstávat. Vyházela jsem si všechny věci ven, namalovala se (aby mi to slušelo na fotkách) a nastudovala si nějaké informace z mých dvou knižních průvodců o Norsku (Lonely Planet a Roughguide). Jsem strašnej hnidopich a potřebuji mít prostě všechny informace o místě a ne jen určitý výběr.  No a tito průvodci se prostě společně hezky doplňují.

Bylo osm hodin, já už byla připravená před stanem, ale věci jsem si do krosny nemohla zabalit dřív než Míra, protože jsem právě já nesla stan a ten byl první položkou v batohu, kterou musím sbalit. Následně jsem si mohla do krosny našťouchat zbytek věcí, jako spacák, oblečení, hygienické potřeby, knižní průvodce, elektroniku atd. Míra ale né a né vylézt, a tak jsem si čas zkrátila točením krátkého videa o naší cestě, které po příjezdu domů chci sestřihat a vytvořit tak kompletní video příběh.





Konečně se mi podařilo mou drahou polovičku vytáhnout ze spacáku a zabalit si. Společně jsme se vydali do kuchyňky na snídani, zaklepali a dostali se dovnitř. V kuchyňce bylo plno a k našemu překvapení jsme na vedlejší židli objevili zapomenutou kartu opravňující vstup do prostor kempu. Někdo si asi řekne „nojo, Češi…“, ale teď už jsme popravdě neměli v plánu platit. Kartu jsme využili na ranní toaletu a zanechali ji svému osudu opět na židli, kde jsme ji předtím našli. No co, jedeme přeci Lowcostrace (nízkonákladová cesta). Kolem půl desáté jsme se pěšky vydali do centra města. Dojít k hlavnímu mostu, který propojuje obě části města nám trvalo zhruba 20 minut. Konečně jsme došli k dominantě Tromsa – trojúhelníkové Arktické katedrále, z roku 1965, která má připomínat praskliny v ledovci. Katedrála byla však bohužel zavřená, jako mimo jiné všechny norské kostely, a tak jsme se alespoň procházeli kolem, vychutnávali si výhled na město a pochopitelně nadšeně fotili. Byl čas jít dál a my se vydali na dlouhý most. Byli jsme překvapení, když byl na chodníku vyznačen zákaz vstupu pro chodce. Pěší zóna byla  na druhé straně mostu, ale přes silnici se přejít nedalo. Po chvilce si Míra všiml stezky vedoucí na druhou stranu mostu, která vedla pod ním. A už jsme si to hezky štrádovali po mostě.








Počasí bylo nádherné, sluníčko svítilo a výhledy z mostu na fjord a zasněžené vrcholky hor byly naprosto famózní. Přejít celý most nám zabralo celkem dlouhou dobu a mě na něm asi nejvíce štvalo, že nevidím přes zábradlí. S mojí výškou 158 cm nebylo ani možné cokoliv hezky vyfotit, a tak se do role hlavního mostového fotografa přihlásil Míra s dostačující výškou 192 cm. Most jsme přešli a teď jsme měli za úkol najít informační centrum. Off-line mapy jsme stažené stále neměli a centrum nikde. Prošli jsme snad celé jádro města, ale nikde nic. Hloupě jsme se motali po silnicích, několikrát nás něco málem zajelo, nemohli jsme se vymotat mezi skupinkami turistů, a když už jsme to málem vzdali, tak se infocentrum konečně objevilo před námi. Hurá! V „íčku“ se Mírovi podařilo připojit na wi-fi a konečně stáhnul off-line mapy okolí Tromsa. Já se mezitím ptala na zajímavosti, prohlížela si informační letáky a studovala mapu města. Vyšli jsme ven a začali hledat turistické atraktivity. První byla hned za rohem centra, a to socha Roalda Amundsena – ano toho, jak je po něm pojmenovaná vodka. Ten byl totiž norským polárníkem a průkopníkem polárního výzkumu, a jako první dosáhl jižního pólu. Proč je ale jeho socha zrovna tady? No tak je to hlavně proto, že se právě z tohoto města vydal na tříletou výpravu s lodí Gjoa, kde zkoumal a mapoval Severozápadní cestu mezi Atlantským a Tichým oceánem. Severozápadní cesta byla totiž po staletí jakýmsi námořnickým zlatým grálem a zprávy z cesty zaplnily snad všechny světové deníky.






S Amundsenem jsme se tedy vyfotili a pokračovali dále. Cestou jsme potkali luteránskou katedrálu  Domkirke, prošli se po hlavní obchodní třídě, kde jsme si pohladili vycpaného soba a pokračovali na oběd do místního Big Burgeru. No, abyste rozuměli, jídlo v těchto řetězcích je pro nás celkově nejlevnější a i tak v přepočtu na naše koruny vyjde na cca 300 Kč. Uff. Jídlo jsme si nechali zabalit s sebou, natankovali CocaColu do kelímku a začali hledat vhodné místo na obědovou přestávku. Místo jsme našli na schodech na nábřeží s výhledem na Artickou katedrálu a most. Už tak jsme byli dost ušmudlaní a posezení na „chodníku“ nám už nemohlo uškodit. Spořádali jsme své cheseburgery s hranolkama a pokračovali dál, už směrem zpět k mostu. Bylo něco chvilku po dvanácté a nám se ještě podařilo najít několik harpun na velryby, sochu mrože a další sochu zakukleného Amundsena v polárnickém oblečení. Vše jsme pečlivě zdokumentovali, přešli most a na blízké benzínce začali opět stopovat.











Ani po hodině zevlování na jednom místě nám nikdo zastavit nechtěl a všichni nám jen naznačovali, že moc daleko nejedou. Ach jo, nezbývalo nám nic jiného, než se vydat na cestu hezky po svých. Opět jsme šli dlouho a stále nic. Už celkem zoufalí jsme se postavili k nějaké silnici s kruhovým objezdem a nikdo nás nechtěl. A pak konečně jedno auto zastavilo. Ze staženého okýnka vykoukl snědý muž, který nám oznámil, že tady ale stojíme blbě. A sakra. Nevěděli jsme, kam máme jít a co dělat, ale po chvíli diskuse s mužem, se rozhodl, že nás přiblíží na nejbližší možné místo správným směrem do města Alta. Ve chvilce jsem zjistila, že v Norsku žije už 20 let a má norskou ženu. Je to šéfkuchař a pracoval snad všude ve světě. Pracoval i na Islandu, jako já vloni,a tak jsme si mohli o této krásné zemi pokecat a vyměnit dojmy. No ale Islandem zdaleka nekončil. Nejvíce mě však dostalo, že pracoval jako šéfkuchař i na Špicberkách! Tak na to už nejde říct nic jiného než wow!

Muži se se mnou povídalo tak dobře, že místo toho,aby nás vysadil na nejbližším možném místě, rozhodl se nás odvézt až na křižovatku, kde se můžeme rozhodnout, zda pojedeme trajekty nebo budeme pokračovat po silnici a objedeme to. Chvíli jsme přemýšleli a jelikož nám stejně jako pán včera večer doporučoval krásnější cestu trajekty, tak jsme se nakonec rozhodli, že s nimi také pojedeme. Muž sice pospíchal domů za ženou, ale nakonec se rozhodl, že si má trhnout nohou a odveze nás rovnou na trajekt, který bude brzy odjíždět. Nechápavě jsme vyskákali z auta a s díky se loučili. Kvůli nám si udělal 50 km dlouhou zajížďku! A ještě k tomu byl trajekt už připraven k odplutí. S mužem jsme se vyfotili a už už pospíchali na loď. Zaplatili jsme palubní lístek a usadili se na horní části na pohodlné sedačky.




Chvilku jsme seděli jak opaření a vrtěli hlavou nad tím, co se nám právě stalo. Nadšeně jsme spolu o této cestě diskutovali, a abychom se přesvědčili, že to není sen, tak si cestu opět převyprávěli. První trajekt měl plout pouze 20 minut, a tak jsem zaštrachala v krosně a vytáhla předpřipravenou cedulku s názvem naší další zastávky, a to města Alta. Najednou se za mými zády ozval ženský hlas „Do you speak English?“ (mluvíte anglicky). Otočila jsem se a spatřila blonďatou dívku, která byla asi tak stejně stará, jako  já. Ta nám říkala, že nás viděla před trajektem a pokud nemáme odvoz, tak nás ráda odveze na druhou stranu ostrova, kde můžeme přesednout na další navazující trajekt, jelikož tam má také namířeno. No tybrďo! Tak jo!

Dívce jsme moc děkovali a už seděli v jejím autě na trajektu a čekali na otevření brány. Dívce bylo 23 let a už měla 2 děti. Jedno čtyřleté a druhé půlroční a na druhé straně ostrova je bude vyzvedávat u prarodičů. Cestou nám ukazovala domy, ve kterých žijí členové její rodiny,a dokonce jsme se zastavovali u jejího domu, kde vypustila  psa na zahradu, a pokračovali jsme v cestě. Neubránila jsem se otázce, zda je v Norsku normální mít takto brzo děti, jelikož ze zkušeností z Islandu, vím, že tam to normální je. Prý to ale v úplně celém Norsku zas tak normální není a její kamarádky z Osla nad ní kroutí hlavou. Avšak zde na severu na malých ostrovech, jako je tento, to normální je, takže ničím nevyčnívá. Mé otázce se ale smála, protože jsem vypadala mírně vyděšeně při představě, že bych teď v této době ve svých 22 letech měla mít miminko. O to víc jsem si ale uvědomila, že bych na to čas už měla.

A už jsme zase stáli u pomalu odjíždějícího trajektu, s Norkou se vyfotili, poděkovali a upalovali nalodit se na trajekt. Tentokrát jsme před sebou měli 40 minut dlouhou cestu, a tak jsme si položili krosny na polstrovaná sedadla a vydali se na průzkum paluby. Tam jsme pozorovali naprosto dechberoucí obrovské hory se sněhovými čepičkami a obří medúzy kolem lodi.









Loď se pomalu blížila k přístavu, a jelikož jsme tentokrát už žádný odvoz domluvený neměli, tak bylo nutné si stoupnout hned za bránu a po jejím otevření okamžitě vystřelit z lodi a začít stopovat. Jak jsme si naplánovali, tak jsme také udělali. Z trajektu jsme vyletěli jak neřízené střely a už jsme stáli s palci zdviženými k nebi. Bylo nám to ale prd platný a loď se úplně vyprázdnila. Zdrceně jsme přešli na druhou stranu, kde stál bílý kamion, a diskutovali, co budeme dělat dál. Rozhodli jsme se, že nebudeme čekat, ale budeme pokračovat v cestě po silnici. Bílý kamion kousek popojel a my viděli, že se na nás šedovlasý řidič dívá. Nevěděli jsme, jestli to má znamenat nastupte si nebo si jen popojel, aby nepřekážel. Snažila jsem se do kamionu nahlédnout, ale muž byl moc vysoko a já jsem tam neviděla. Naštěstí je Míra o dost vyšší než já a do kamionu viděl alespoň on. A jakože vážně, muž na nás mával, ať si nastoupíme! Ani jsme nečekali, že by nás mohl nabrat kamion. Sundali jsme krosny, já vyhupla nahoru a krosny si od Míry převzala. Bylo naloženo a Míra se k nám přidal. Já jsem dostala místo na kamioňácké posteli uprostřed a Míra si sedl do pohodlného pérovacího sedadla spolujezdce. Na rozdíl ode mě měl pás a nemačkal se s krosnama. Nadšeně jsem začala muži děkovat, ale ten dosti nezúčastněně hodil hlavou, jako by říkal „hm jasně, ale je mi to fuk, co říkáš“. Nepromluvil ani slovo, a tak jsem se ještě nadějeplně ptala, kam to teda vlastně jede a jen ukázal na mou ceduli Alta, kterou jsem držela v ruce. Pak už jen nastartoval a jak se říká  “ na plné koule“  pustil rádio s electrodance hudbou.


Oba jsme byli nadšení, že jedeme až do Alty, ale také dost dezorientovaní. Muž dělal, jako bychom tam vůbec nebyli a my se báli cokoliv říct, abychom ho třeba nenaštvali nebo tak něco. Asi po půl hodině jízdy zastavil na benzínové pumpě a beze slova odešel natankovat. Teď jsme byli na chvilku v kamionu sami, a tak jsme se shodli na faktu, že asi jedeme rovnou do 219 km vzdáleného města Alta. Wow, tak jo! Taky jsme se shodli na faktu, že asi neumí anglicky, když se s námi nebaví. Muž se vrátil zpět a opět beze slova nastartoval a odjel. Seděli jsme jak zařezaní a báli se promluvit. Během cesty mu také několikrát někdo volal, a když zvedl telefon, zjistili jsme, že mluví anglicky dobře. Ale byli jsme rádi, že vůbec jedeme. Takto jsme tam v tichosti seděli a pořád dokola poslouchali hlasitou hudbu elektro dance music. Bylo to strašný! Moc se mi chtělo to rádio rozmlátit a měla jsem dojem, že se ze mě každou chvíli stane masový vrah. Míra se tvářil dost neutrálně a vypadal, že mu to nevadí. Především jednu „píseň“ měl oblíbenou a ta jela pořád dokola. Říkala jsem si, že se ze mě pravděpodobně každou chvílí stane masový vrah, ale doufala jsem, že on masovým vrahem není. A tak jsem jen seděla s rukama v klíně, snažila se dělat, jakože mi to nevadí a pozorovala měnící se severskou krajinu, která byla ponořena v překrásných teplých podzimních barvách. A pak najednou začala hrát píseň „Life is Life nanananana“. S Mírou jsme na sebe hodili překvapené a usměvavé pohledy, protože to bylo jako první vlaštovka po třech hodinách elektro hudby. Poklepávali jsme si nohou a potichu pozpěvovali. Bohužel to byla na další dvě hodiny poslední relativně normální hudba (až na ten stále se opakující se text). Ale darovanému koni na zuby nehleď. Vjeli jsme do nějakého většího města, byla tma jak v pytli a my dorazili k jednomu z řetězců norských supermarketů.







A pak to přišlo, muž promluvil! Bylo nám oznámeno, že jsme už v Alte a můžeme jít. 5 hodin jsme seděli v kamionu a těšili se ven. Složitě jsme vypakovali naše krosny a nadechli se čerstvého vzduchu. Pak řidič obešel kamion a začal něco Mírovi říkat, ten ale anglicky moc neumí, a tak jsem mu přispěchala na pomoc. Řidič se ho ptal, kam máme namířeno. Opověděla jsem, že pravděpodobně půjdeme někam do kempu, když jsme uprostřed města. Kemp se ale prý nachází nedaleko od města, ale on sám tam má také namířeno, a proto pokud chceme, tak bude ještě hodinu dělat zásobování v Altě po supermarketech a pak tam jede svým autem. Ráno nás pak zase může hodit zpět do Alty. Představa ještě jedné hodiny s electrodance hubou se nám sice moc nelíbila, ale nakonec jsme se rozhodli, že do toho půjdeme. Stejně jsme jiný a lepší plán neměli. Složitě jsme tedy zase narvali krosny do kamionu a sedli si na námi už dobře známá sedadla – tedy alespoň v Mírovo případě. Byli jsme zpět, poslouchali elektro hudbu a opět nevěděli, co se bude dít. Celkem jsme zastavili v asi 5 supermarketech a mezitím, co kamioňák vykládal zboží, my čekali uvnitř. Pak to už vypadalo, že asi jedeme někam do terminálu, jelikož si muž začal telefonovat s kamioňákem jedoucím těsně za námi. Podle zapnuté GPSky jsme zjistili, že je to asi Ukrajinec a dojeli do terminálu. Tam mi muž do ruky vrazil klíčky od auta a řekl, že tamto černé auto je jeho. Asi tak za 10 minut zaparkuje a my si zatím máme jít dát věci o auta.



No tak fajn, shrneme si to. 6 hodin sedíme v kamionu s člověkem, který dělá jakože neexistujeme, oba jsme se málem zcvokli z příšerné elektro hudby, pak hodinu vykládáme zboží po Altě a teď se nacházíme o 219 km dále u otevřeného auta úplně cizího člověka, co o nás nic neví, ale i přesto nám důvěřuje natolik, že nám svěří klíčky od svého auta. Tuto neuvěřitelnou historku jsem musela zavolat domů, a když se po krátkém vytáčení ozval hlas mojí maminky, asi tak 100 metrů od nás přistálo letadlo. Tak tohle už byl asi vrchol neuvěřitelnosti celé situace a my se jen smáli. Nechápavý hlas v telefonu se stále ptal co se děje, ale já se nezmohla na slovo a chechtala se. Tohle se už asi prostě nedá vysvětlit a kdekdo by si mohl říct, že si už vymýšlíme.



Z 10 minut parkování bylo nakonec 20 minut. Řidič se k nám poté přidal, sedl za volant auta a mlčel. Po deseti minutách jízdy jsme byli konečně na místě. Bylo asi deset večer, zastavili jsme před recepcí kempu, muž vystoupil, řekl, tady je recepce a šel do ní. My jsme si mezitím vyložili bágly z kufru a to už se k autu hrnul zpět náš „přítel“. Oznámil nám „zítra odjíždím v půl desáté“, a odjel.

Některé věci prostě nepochopíte. Jako opaření jsme ještě chvilku stáli před recepcí a dívali se směrem za odjíždějícím autem. Měli jsme dojem, že to asi znamenalo „zítra tady buďte v půl desáté, já vás hodím do Alty“.  Trochu jsme ze sebe sklepali tento pocit naprosté absurdity a vešli do budovy recepce, kde jsme si zaplatili místo pro stan a s nadšením zjistili, že je sprcha zadarmo. Už 3 dny jsme se nekoupali, a tak jsme stan postavili rychlostí blesku, čapli ručníky, mýdlo a šampon a vrhli se vstříc čistotě. Ach, to bylo tak parádní! Teplá voda sprchy nás krásně prohřála a jelikož jsme byli celý den téměř bez jídla, tedy pokud nepočítám jídlo z Big Burgeru, tam jsme měli opravdu hlad a vrhli se do kuchyňky. Uvařili jsme si těstovinové mašličky, které jsem si ochutila pestem a Míra kečupem.


Teplá sprcha a teplé jídlo bylo po celém dni cestování opravdu zaslouženou odměnou. Přeci jen jsme dnes nastopovali 300 km. Byli jsme moc unavení na to, abychom se ještě připojovali na internet a psali statusy na Facebooku, a tak jsme to nechali na ráno a šli spát.

Žádné komentáře:

Okomentovat